Αλεξάνδρα Βασιλειάδου

τηλ: (+30) 210.772.1723

email: avasileiadou@mail.ntua.gr

icon.linkedin

Η Αλεξάνδρα Βασιλειάδου είναι Υποψήφια Διδάκτορας  και Ερευνήτρια στον Τομέα Μεταφορών και Συγκοινωνιακής Υποδομής της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Είναι διπλωματούχος Συγκοινωνιολόγος Μηχανικός MSc της Σχολής Τοπογράφων του ΑΠΘ από το 2021. Έχει ασχοληθεί με τη μελέτη ζητημάτων βιώσιμης αστικής κινητικότητας στον τομέα των μεταφορών και συγκεκριμένα με την διαχείριση και εκτέλεση συγκοινωνιακών έργων των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς. Επιπλέον, έχει ασχοληθεί με ειδικά και τοπικά πολεοδομικά σχέδια  υπό το πρίσμα του συγκοινωνιολόγου μηχανικού.

Εκπονεί τη Διδακτορική της Διατριβή με τίτλο: «Βελτιστοποίηση δρομολόγησης στόλου ηλεκτρικών και διασυνδεδεμένων λεωφορείων με χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης» υπό την επίβλεψη του Επίκουρου Καθηγητή κ. Δρ. Κωνσταντίνου Γκιοτσαλίτη.